Súčasnosť a niečo z histórie

          V súčasnosti unitárstvo na Slovensku nie je registrovaným náboženstvom. Sú tu len jednotlivci, ktorí sa hlásia k unitárstvu a sú členmi českej Obce širšieho spoločenstva, ktorá je jednou z obcí Náboženskej spoločnosti českých unitárov.
          Obec širšieho spoločenstva je určená predovšetkým pre ľudí, ktorí nežijú v miestach, kde sú etablované unitárske obce a predsa chcú k unitárom patriť. V súčasnosti už v internetovom priestore môžu nájsť všetko, čo potrebujú v súvislosti s náboženstvom a spoločenstvom.
          Náboženská spoločnosť českých unitárov je historicky napojená na českú unitársku tradíciu spoločnosti Slobodné bratstvo, ktoré vzniklo v roku 1922. Na Slovensku nemáme zreteľnú unitársku tradíciu. Rozvoj unitárstva prebiehal intenzívnejšie v okolitých krajinách, v Poľsku, Maďarsku či Česku.

Unitárstvo vzniklo z reformačných prúdov kresťanstva. Názov pochádza zo snahy zjednotiť predstavu Božej trojice do jednoduchšej podoby Boha. Aj keď v histórii ide vlastne o rôzne náboženské spory, spoločnou črtou je snaha o uplatnenie kritického rozumu. Unitárstvo dosiahlo inštitucionálnu podobu v Sedmohradsku už v 16. storočí a na Britských ostrovoch v 18. storočí. Z Európy sa dostalo do Ameriky, kde má doteraz najvýznamnejšie zázemie. Začiatkom 20. storočia sa mnohé unitárske skupiny vo svete prestávajú identifikovať ako kresťanské aby sa viac otvorili iným zdrojom spirituality.

          Na území súčasného Slovenska bolo unitárstvo uznané už v Habsburskej monarchii zákonným článkom 20 z marca roku 1848 na sneme, ktorý sa konal v Pešti vo vtedajšom Uhorsku (panovníkom potvrdené v apríli roku 1848). Oficiálne dostupné štatistiky zo sčítania ľudu z roku 1880 evidujú 51 unitárov, v roku 1890 to bolo 98, roku 1900 143 a v roku 1910 sa prihlásilo na území súčasného Slovenska 206 občanov k unitárskemu náboženstvu. (Zdroj: Štatistický úrad Slovenskej republiky, http://slovak.statistics.sk/ )        

   Vo svete je približne pol milióna unitárov.